Jak urządzić piwnicę?

regały do piwnicy

Jak urządzić piwnicę?

Piwnica to pomieszczenie w domu, które służy jako miejsce do przechowywania wszystkich tych rzeczy, których nie chce trzymać się w mieszkaniu. Domownicy dopasowują przeznaczenie piwnicy wedle swoich aktualnych potrzeb. Dla niektórych piwnica służy do przechowywania rowerów i innych sprzętów używanych jedynie sezonowo, dla innych najlepszym rozwiązaniem na zagospodarowanie piwnicy jest urządzenie w niej siłowni.

W każdym domu piwnica to miejsce, gdzie usytuowana jest kotłownia albo skład opału. Innym zastosowaniem piwnicy jest spiżarnia - każdy pamięta ją z dzieciństwa w domu rodzinnym albo u dziadków. W spiżarni mieściły się zapasy, słoiki i weki. Piwnica powinna zostać urządzona tak, żeby służyć jak najlepiej. Musi zostać przygotowana pod konkretne potrzeby. Jak prawidłowo uporać się z tym zadaniem? W dalszej części artykułu znajdzie się obszerna odpowiedź na to pytanie.

Bez względu na to, co mieści się w piwnicy, jej wnętrze musi być funkcjonalne. Zapewni to wygodne korzystanie z pomieszczenia, a także pozwoli na zachowaniue porządku, dzięki któremu nie zapanuje bałagan jak w większości piwnic, gdzie nie można odszukać pozostawionych tam rzeczy. W optymalnym układzie, piwnica to przedłużeniem domu, dzięki czemu nie wyjdzie się z piwnicy pobrudzonym. Kolejne podstawy to możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury, ponieważ zbyt niska jest bardzo niekorzystna. Warto zadbać też o dobre oświetlenie oraz podłogę, która nie będzie wymagała zmiany butów. Meble w piwnicy powinny być pojemne i funkcjonalne. Wykorzystanie całej wysokości pomieszczenia to klucz do utrzymania porządku w piwnicy.

Podłoga w piwnicy musi zostać dopasowana do tego, co przechowuje się w tym miejscu. Warto zaplanować to z góry, ponieważ przesuwanie ciężkich przedmiotów będzie wymagało założenia twardszego podłoża. Aranżację w dalszej kolejności tworzy się planując przestrzeń. Można połączyć na przykład siłownię z małym składzikiem nieużywanych przedmiotów. Na początek trzeba więc wydzielić miejsca na każde z zaplanowanych przeznaczeń. Podłoże, na którym stoją regały powinno być znacznie twardsze. Płytki, czyli powierzchnia śliska sprawdzi się, jeśli w piwnicy znajduje się kotłownia i skład opały. Jedna taka śliska nawierzchnia nie będzie odpowiednia do utrzymania dużych ciężarów, na przykład pudeł, skrzyń z narzędziami albo regałów z ciężkimi przedmiotami. Jeśli w piwnicy przechowywany jest rower, wózek dziecięcy i inne tego typu sprzęt, warto rozłożyć jakiś materiał ochronny, na przykład maty PVC w celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych.

Hydroizolacja podłoża

Hydroizolacja podłogi w piwnicy to temat, nad którym warto pomyśleć bez względu na zastosowany typ podłoża. Hydroizolacja podłoża pomaga zapobiegać wilgoci, która jest zjawiskiem częstym w piwnicach, jednak dla każdego wilgoć to zjawisko niechciane. Wilgoć wpływa negatywnie na składowane sprzęty, sprzyja powstawaniu rdzy na metalowych elementach, niekorzystnie działa na tkaniny. Jeśli piwnica spełnia funkcję suszarni, hydroizolacja podłoża jest obowiązkowa, a dodatkowo nie można zapomnieć o odpowiedniej wentylacji, co pozwoli na sukcesywne pozbywanie się nadmiernej wilgoci w powietrzu.

Hydroizolacja podłoża jest niezwykle ważna w starych domach wykonanych z drewna. Takie budynki są pozbawione izolacji w postaci papy, cegieł, żwiru, bituminy i jakichkolwiek membran wodoodpornych.hydroizolacji w takim wypadku na pewno będzie skutkowało nieprzyjemną wilgocią w piwnicy oraz w całym budynku. Natomiast wilgoć w budynku niekorzystnie wpływa na jego stan oraz sprzyja powstawaniu grzybów i nieprzyjemnego zapachu.

Systemy do przechowywania - regały magazynowe metalowe.

Piwnica, mimo że jest to tylko pomieszczenie do przechowywania starych ubrań, zapomnianych sprzętów albo zapasów na zimę czy opału, powinna być uporządkowana. Najważniejsza jest przemyślana organizacja przestrzeni. Piwnice nie są z reguły obszernymi pomieszczeniami, dlatego należy z rozwagą zaplanować przestrzeń i wykorzystać ją do maksimum. Nie ma nic gorszego niż zagracone małe pomieszczenie, ponieważ nie da się w nim nic odnaleźć. Aranżując piwnicę trzeba najpierw wiedzieć co się w niej będzie znajdowało. Narzędzia ogrodnicze powinny być przytwierdzone do ściany, dzięki czemu będą zajmowały mniej miejsca, a jednocześnie będą dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Dobrym rozwiązanie na przechowywanie pudeł, skrzy albo przetworów są regały magazynowe. Taki rodzaj regałów to mebel wytrzymały, dlatego zniesie nawet największy ciężar. Dodatkowo takie regały są bardzo wysokie, co pozwala na całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Najpopularniejsze są regały metalowe.

Oświetlenie i gniazdka elektryczne

Jeśli piwnica ma być miejsce majsterkowania nie może w niej zabraknąć stołu oraz dobrego, mocnego oświetlenia. Do tego typu aktywności niezbędny jest też prąd, dlatego rozmieszczenie gniazdek powinno być przemyślane, a stół musi

stać w niedużej odległości od nich, żeby zapewnić zasilanie. Warto zamontować też dodatkowe, punktowe oświetlenie, które pozwoli wykonywać precyzyjne prace.

Podsumowując wszystkie rady, piwnica to miejsce, którego aranżację należy wykonać przemyślanie. Wszystko zależy od przeznaczenia piwnicy, jednak zawsze należy zadbać o ochronę przed wilgocią w postaci hydroizolacji oraz wentylacji. Nie można pominąć dopasowania odpowiednich mebli a także podłoża. Oświetlenie powinno być mocne i zapewniać bezpieczne poruszanie się po piwnicy. Jeśli piwnica to miejsce na majsterkowanie, bardzo ważne jest optymalne rozplanowanie gniazdek w pomieszczeniu i zastosowanie dodatkowego, punktowego oświetlenia.

 

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

O nas

Posiadamy blisko 25-letnie doświadczenie na rynku systemów składowania i akcesorii do magazynu
Jako jedna z niewielu firm w branży proponujemy bardzo bogaty asortyment produktów.
Oferujemy całą gamę regałów paletowych i półkowych, regały wspornikowe, podesty, systemy transportu bliskiego,

Powiązane wpisy