Z prowadzonych przez Panel Polskich Menadżerów Logistyki badań można się dowiedzieć, że około 60% firm obecnie myśli nad tym, by wprowadzać u siebie automatykę magazynową. To zainteresowanie stosunkowo niewielkie wynika z tego, że wiele osób nie jest świadomych tego jak wielkie korzyści mogą przynieść takie rozwiązania. Pomimo tak wysokiego odsetka przedsiębiorców, którzy nieświadomi są korzyści z roku na rok widać, żę to zainteresowanie automatyką magazynową zaczyna rosnąć i pojawia się w wieku gałęziach gospodarki w naszym kraju. Specjaliści od logistyki oraz producenci, którzy podjęli decyzję o wdrożeniu automatyzacji w systemach magazynowych mówią o tym, że było to związane z wcześniejszą dokładną analizą opłacalności takiego rozwiązania. Głównymi czynnikami umożliwiającymi opłacalne wykorzystanie automatyki magazynowej są:
1. Zwiększona wydajność procesów składowania i pobierania danych
2. Poprawa bezpieczeństwa pracowników
3. Obniżenie kosztów pracy
4. Zwiększona dokładność i niezawodność zarządzania zapasami
5. Szybsze tempo realizacji zamówień
6. Mniej przestojów z powodu usterki sprzętu
7. Redukcja skurczenia się zapasów
8. Zwiększenie zadowolenia klientów dzięki dokładniejszym odpowiedziom, szybszym czasom dostaw i lepszej kontroli jakości produktów.
Systemy automatyzacji magazynów mogą być wdrażane w pojedynczym obiekcie lub jako część większej sieci, która obejmuje wiele magazynów w różnych lokalizacjach geograficznych.
Najszybciej takie rozwiązania mogą zyskiwać sobie popularność w zakresie produkcji a więc tej gałęzi gospodarki, która wciąć musi nadążać za rosnącą konsumpcją produktów. Pozwala ona na wykorzystywanie przestrzeni magazynowej i zwiększenie zdolności przemieszczania produktów a także szybkości ich wydawania czy też zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia mechanicznego towaru a także praktycznie całkowitą eliminację błędów, gdy będzie się kompletować zamówienia.
Technologia w służbie ekonomii
Wdrażanie automatyki będzie powiązane z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, których najważniejszym zadaniem będzie optymalizacja procesu przepływu towarów. Za zwiększenie powierzchnie odpowiadać będą regały magazynowe o podwójnej głębokości składowania, które pozwalają na składowanie dwóch palet albo innego SKU na głębokość z każdej strony korytarza. Zaawansowane rozwiązania z zakresu mechaniki czy elektroniki, które powiązane będą z nowoczesnym oprogramowaniem sterującym ostatecznie przynoszą korzyści, które będą związane również z wykluczeniem błędów przy produkcji czy składowaniu oraz wydawania towarów.